SIK SORULAN SORULAR

PingTurk bulut tabanlı bir web sitesi izleme ve raporlama servisidir. Bu servis site sahibi ya da yöneticisine, sitenin erişilebilirliği hakkında hızlı ve etkin bir şekilde bilgi verir. PingTurk, site ve sunucularınızı 7 gün 24 saat izler, izleme verilerini özetleyerek size sunar. Herhangi bir problem algılandığında sizi anında bilgilendirerek operasyonunuza destek sağlar.

Hayır, tüm izleme işlemleri PingTurk sunucuları üzerinden, uzaktan gerçekleştirilmektedir. izleme sonuçlarınıza ulaşmak için size verilen şifre ile www.PingTurk.com sayfasına giriş yapmanız yeterlidir.

Sistemlerimiz , farklı lokasyonlardan ve paralel olarak gerçekleştirdiği bağlantı testerinin sonuçlarını yine sizin belirleyeceğiniz kriterlere gore değerlendirmekte ve varsa hata durumunu tespit etmektedir. Hata durumunda tanımladığınız tipte bilgilendirmeler (SMS, IVR, Web Servisi, E-mail, Slack, MS Teams) gönderimi sağlanmaktadır.

Sistem tamamen Türkçe olan kolay kullanımlı arayüzü ile Türk firmalarına yönelik olarak geliştirildi.

Sistemin yurtdışı eşleniklerine göre en önemli farkı, ölçümlerini Türkiye içerisindeki farklı coğrafi bölgelerden yapıyor olması. Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep’te izleme noktaları bulunuyor. Sistem ile ayrıca bütün operatörlerin şebekeleri üzerinden (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone) web sitesi veya sunucunuzun erişilebilirliğini izlemek mümkün. Bu network'lerde oluşan yavaşlık, kesinti veya hatalı IP/DNS engellemeleri gibi durumlardan anında haberdar olabilirsiniz. Bu network'lerden hizmet alan müşterilerinizden kesinti kaynaklı çağrı almanız durumda, sorunun kök sebep analizini hızlandırabilir, proaktif müşteri deneyimi mekanizmalarını hayata geçirebilirsiniz.

Birçok yurtdışı muadilinden farklı olarak sistem, tek bir lokasyondan test yapmak yerine, tüm izleme noktalarından aynı anda test başlatıyor. Böylece, yük dengeleyicileri tarafından maskelenebilecek sunucu problemlerini de açığa çıkarıyor.

PingTurk trafiğinizin profilini oluşturur. Sistem yöneticileri haftalık veya günlük profilleme seçeneklerınden birini seçerek, anormal bir durum oluştuğunda (DDOS saldırısı gibi) haberdar olabilir ve harekete geçebilirler. Örneğin her hafta Pazartesi günü saat 10' daki ortalama değerden bir sapma gözlenmiş ise sistem alarm üretebilir. Üstelik, profilleme algoritmasını siz seçebilirsiniz.

PingTurk'de varsayılan olarak, ham veri 3 hafta, dakikalık veri 3 ay, diğer veriler süresiz olarak saklanmaktadır.

Evet, izleme emir detaylarında yer alan alarmlar kısmından alarmları devre dışı bırakabilir, yeniden devreye alabilirsiniz. Ayrıca planlı veya tekrarlı çalışmalar oluşturup bu aralıklarda sistem tarafında alarm atılmamasını sağlayabilirsiniz.

Evet, PingTurk tarafından sunulan tüm planlar, farklı SMS/IVR yüklemeleri ile birlikte gelmektedir. Bu varsayılan yüklemeler her faturalandırma süresi sonunda yenilenir. Faturalandırma süresi içerisinde SMS/IVR krediniz biter ise herhangi bir zamanda site üzerinden yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. SMS ve IVR' a ek olarak Web Servisi, E-mail, Slack, Teams bilgilendirme seçenekleri de sunulmaktadır.

İzleme bilgilendirmelerine sınırsız sayıda kontak ekleyebilirsiniz. (Kurumsal Paket)

Sistemimizin sunduğu “İzleme Başarı Kriteri” belirleme seçeneği ile ölçümlerin hangi durumlarda başarılı veya başarısız sayılacağını siz belirlersiniz. Başarısız olma durumunda, birden fazla ölçüm çevrimi bekleme veya hemen bilgilendirme seçenekleri sayesinde bilgilendirme sıklığını kendiniz yönetebilirsiniz. Sistem tarafından sunulan planlı çalışmalar ve haftalık çalışma takvimi özellikleri de en etkili bilgilendirme yönetimini desteklemektedir. PingTurk, sunucunuz yeniden ulaşılabilir olduğunda da size bilgilendirmektedir. Bu özellik de yine seçimli olarak aktive edilebilmektedir.

Web siteniz için başarılı kelimesini ne tanımlar? Web siteniz ulaşılabilir olsa dahi işiniz gereği bazı parametreler sizin için olmazsa olmaz olabilir. Örnek olarak sayfanın saniye cinsinden indirilme hızı, bir satış sitesi için önemli bir parametredir. Bir diğer kriter ise içerik ile ilgili olabilir. Sayfanız hatasız ve hızlı yüklenirken beklenmeyen bir içerik ile dönebilir. (Örn. Hata sayfası) Bu tip bir durumu anlamanın en etkin yolu, içerik içerisinde belirli anahtar kelimelerin varlığını denetlemektir. PingTurk, anahtar kelime denetimi sonucunda ölçüm sonucunu başarılı veya başarısız olarak atayabilir. Bu ve benzeri başarı kriterleri dilenirse “birleştirilebilir” ve ancak tümü karşılanıyor ise başarılı bir sonuç üretilebilir.

PingTurk, size İnternet üzerinde farklı lokasyonlarda veya farklı bağlantı şekilleri ile (sabit, mobil) bağlanan kullanıcıların sitenize erişimini simüle etmek üzere tasarlanmıştır. internet üzerinden ölçülen değerler, yerel ölçüm değerleri ile farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin A şehrinde yer alan B operatörünün şebekesinde oluşan kesinti sebebi ile sadece o bölgedeki kullanıcılar sitenize ulaşamayabilir. PingTurk, farklı bölgelerden yaptığı testler ile sitenizin “dışarıdan” nasıl gözüktüğünü izlemektedir.

Şu an itibariyle aşağıdaki lokasyonlardan izleme gerçekleştirilmektedir: İstanbul (2 yedekli ölçüm), Ankara, İzmir (2 yedekli ölçüm), Bursa, Antalya, Gaziantep, Almanya, İngiltere, Turkcell, Turk Telekom, Vodafone

 • HTTP GET ve POST
 • HTTPS GET ve POST
 • DNS
 • PING (Ek Traceroute opsiyonu ile birlikte)
 • SSH
 • Domain Kontrolü
 • WHOIS Kontrolü
 • Heartbeat Kontrolü
 • SSL Sertifika Kontrolü
 • E-posta (Round-Trip)
 • TCP (FTP, SMTP ve özel uygulama bağlantı testleri için özel portlar)
 • Kara Liste izleme (RBL)
 • Tam Sayfa İndirme (FPL)

Dünya'da SPAM kontrol listeleri olarak da bilinen bir çok RBL Kara listesi mevcut. Kurumsal mail sunuculari, bu kara listeleri kullanarak, gelen bir emailin SPAM olup olmadigini denetleyebiliyorlar. PingTurk olarak, Dünya üzerindeki 100'den fazla RBL listesini saatlik olarak tarıyor, Mail sunucunuzun herhangi bir listede listelenmesi durumunda size ayrıntılı bilgi veriyoruz. RBL izlemesini baslatmak icin Yeni Izleme tanimi yaparken 'RBL' seçenegini secip, mail sunucunuzun A kaydının IP adresini girmeniz yeterlidir.

FPL Servisi, Tam Sayfa Yükleme testi servisidir ve ana amacı sayfanızda yer alabilecek kırık linkler (broken links) hakkinda size bilgi vermesidir. PingTurk, belirlediğiniz sayfayı, içerisindeki diğer tüm kaynaklar (jpeg, css, js vb) ile birlikte indirir, indiremedigi kaynakları raporlar. PingTurk FPL'de, rakip FPL servislerinden farklı olarak, 'X ve üzeri kaynak indirilemedi ve/veya Y ms. üzeri sürede indirildi ise' şeklinde başarı kriterleri veya içerik kontrolü tanımlamaları gerçekleştirmeniz mümkündür. PingTurk FPL ölçümlerinde, Headless Chrome altyapısı kullanılmaktadır.

Yönettiğimiz altyapılarda birden fazla deamon tipli scriptler ve programlarımız bulunuyor. Bu script veya programlarda yaşanan takılmalar, zaman zaman gözden kaçabiliyor veya geç haberimiz olabiliyor. HeartBeat kontrolü ile, makinaya bir agent kurulumuna gerek olmaksızın, sürekli çalışan uygulamalarınızın sağlığından emin olabilirsiniz. Heartbeat izlemenizi oluşturduğunuzda size PingTurk tarafından bir URL sağlanmaktadır. Bu URL'i scriptiniz içerisinden veya program kodundan çağırmanız durumunda PingTurk, son heartbeat zamanını kaydetmektedir. Script veya Program loopunuz, örneğin her 5 dakikada bir işlem yapıyorsa, PingTurk'e 5 dakikalık bir Heartbeat izlemesi tanımlayabilirsiniz. PingTurk her 5. dakikada, geçen 5 dakika içerisinde ilgili heartbeat URL'inin çağırılıp çağırılmadığını kontrol edecektir. Çağırılmadı ise, başarısız ölçüm ve takibinde farklı tiplerde alarmlar oluşturulabilmektedir.

Yedekli izleme noktaları, aynı şehir içinde fakat fiziksel olarak farklı veri merkezlerinde konumlandırılmış izleme noktalarıdır. Veri merkezlerinde veri merkezi kaynaklı sorunlar (yavaşlık, network kesintileri vs.) zaman zaman oluşabilmektedir. Bu tip bir sorunun oluşması durumunda, ilgili dakikaya ait ölçüm sonucu down olarak atanmadan önce yedekli diğer veri merkezinin sonucu ile karşılaştırılmaktadır.

Her iki noktadan da başarısız ölçüm ulaştı ise, ölçüm sonucu başarısız olarak atanacak ve tanımlı alarmlar işletilecektir. Yedekli izleme noktaları, sadece fiziksel konum olarak farklılık göstermemektedir. Her biri üzerinde tanımlı farklı DNS tanımları ile (Turk Telekom ve Google) DNS bazlı false-positive'lerin de önüne geçilmektedir. İstanbul ve İzmir illerinde yer alan yedekli izleme noktaları, Profesyonel ve Kurumsal paketler ile birlikte sunulmaktadır.